Особливості моніторингу конкурентного середовища в молокопродуктовому підкомплексі України

Natalia Volodymyrivna Pryputa


Анотація


Предметом статті є дослідження особливостей моніторингу конкурентного середовища в молокопродуктовому підкомплексі України. Мета статті полягає в узагальненні інструментарію проведення моніторингу стану конкурентного середовища та рівня розвитку конкуренції в економіці зарубіжних країн та визначення можливостей його використання в молокопродуктовому підкомплексі України. Використано наступні методи: функціональний аналіз, аналіз і синтез, абстрактно-логічний, аналогій, експертний метод.

Основні результати дослідження полягають в узагальненні основних умов розвитку конкуренції та формування конкурентного середовища та виділенні трьох підходів до розгляду конкуренції: 1) як рушійної сили функціонування ринкy або як однієї з сил макроекономічного регулювання; 2) як елементу змагальності на ринку або як одного з елементів активізації на мікроекономічному рівні; 3) як критерію ідентифікації типу галузевого ринку. Охарактеризовано основні функції конкуренції: розподільчу, економії, стимулювальну, адаптації, інноваційну, пошуково-якісну. Доведено, що ефективне здійснення заходів антимонопольно-конкурентного регулювання потребує належного моніторингу. Це потребує вдосконалення інструментарію визначення рівня конкуренції на ринку. Узагальнено міжнародний досвід щодо нижньої межі визнання домінування однієї компанії на ринку та крайні припустимі рівні концентрації ринку за різними угодами: горизонтальних угод, вертикальних угод, інших угод, за координації економічної діяльності та за узгоджених дій. Доведено доцільність застосування диференційованого підходу антимонопольно-конкурентного регулювання ринку молока та молочної продукції за зазначеними угодами.

Результати можуть бути використані при формуванні інструментарію з моніторингу cтану конкуренції на вітчизняному ринку молока та молочної продукції.


Ключові слова


моніторинг; конкуренція; конкурентне середовище; антимонопольно-конкурентне регулювання; молокопродуктовий підкомплекс; ефективність

Повний текст:

PDF

Посилання


Andriichuk, V. H. (2013). Ekonomika pidpryiemstv ahropromyslovoho kompleksu. Kyiv : KNEU.

Antitrast po-evropejski: kak napravit' rossijskuju antimonopol'nuju politiku na razvitie konkurencii. (2013). Nacional'naja associja institutov zakupok. Moscow.

Hospodarskyi kodeks Ukrainy : zakon Ukrainy vid 16.01.2003 r. # 436-IV. (2003). Retrieved from: http://www.rada.gov.ua.

Mochernyi, S. V. (2000). Ekonomichna entsyklopediia. Kyiv : Akademiia.

Kovalenko, Yu. S. (1998). Ahrarnyi rynok Ukrainy: orhanizatsiia ta upravlinnia. Kyiv : IAE UAAN.

Mjenk'ju, N. G. (2001). Principy jekonomiks. SPb : Piter.

Bilyka, V. O., & Sabluk, P. T. (1999). Osnovy ekonomichnoi teorii. Kyiv : In-t ahrar. ekon.

Pigu, A. (1985). Jekonomicheskaja teorija blagosostojanija. Moscow : Progress.

Samujel'son, P. & Nordhaus V. (1999). Jekonomika. Moscow : Binom-KnoRus.

Smit, A. (2007). Issledovanie o prirode i prichinah bogatstva narodov. Moscow : Jeksmo.

Sabluk, P. T. (2000). Formuvannia ta funktsionuvannia rynku ahropromyslovoi produktsii. Kyiv : IAE.

Hiks, Dzh. R. (1993). Stoimost' i capital. Moscow : Progress.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022