Факторний аналіз рентабельності рентного доходу

Tetyana Stanislavivna Osadcha


Анотація


Показники фінансових результатів характеризують абсолютну ефективність господарювання підприємства і стають найважливішими для оцінки його виробничої та фінансової діяльності. Питання методики аналізу ренти до сьогодні не досліджувалися. Це пов’язано з відсутністю інформаційних джерел для аналізу, що обумовлено тим, що остання не була окремим об’єктом бухгалтерського обліку. Як мету дослідження, обрано формування методики визначення впливу факторів на рентабельність рентного доходу підприємства за допомогою способу подовження факторних систем на основі інформації, сформованої у результаті розроблених організаційно-методичних положень бухгалтерського обліку ренти. Використано методи аналізу та синтезу, моделювання, індукції та дедукції, системний підхід.

У результаті роботи отримано методики аналізу впливу факторів на рентабельність рентного доходу підприємства – це рентабельність рентного доходу від кожного з рентоутворюючих ресурсів (земельних, водних, лісових ресурсів, надр і територій видобування корисних копалин, інноваційної та фінансової ренти), факторами впливу на який є чистий прибуток, витрати, чистий дохід, нормальний прибуток за видами рентоутворюючих ресурсів.

Із застосуванням ланцюгових підстановок фактори проранжовано з використанням поняття «фактор, первинний відносно іншого фактора». Встановлено таку послідовність ступеня впливу факторів на рентабельність рентного доходу, а, відповідно, і черговості зміни при розрахунках їх впливу на результативний показник ланцюговим способом: чистий прибуток, витрати, чистий дохід, нормальний прибуток.

У зв’язку з тим, що рентабельність рентного доходу визначається за адитивною моделлю, вплив кожного з факторних показників на результативний показник прямо пропорційний абсолютній зміні цього фактора. З урахуванням вищевикладеного побудовано індекси залежності рентабельності рентного доходу від факторних показників:

Отже, застосування запропонованих показників і методик визначення впливу факторів на рентабельність рентного доходу дозволить впливати на розмір і структуру останнього при його формуванні. Виявлення можливого синергетичного ефекту від взаємодії факторів є важливим аспектом при управлінні рентабельністю рентного доходу та є перспективою подальших досліджень.


Ключові слова


рентний дохід; аналіз рентного доходу; ефективність ренти; рентабельність ренти; факторний аналіз; індексний аналіз; рента

Повний текст:

PDF

Посилання


Deriy, V. A. (2014). Problems of theory of science, methods and organization of education and practice of economic analysis. Accounting and auditing, 6, 3-12.

Dembynskyy, N. V. (1973). Issues of the theory of economic analysis. Moscow : Finances.

Analysis of effectiveness of activity of industrial enterprises. (1979). Minsk: Vjsheyshaya school.

Zhytna, I. P., Tatsiy, I. V. & Zhytnyy, P. E. (2006). Economic analysis. Lugansk: Publishing house SNU named after V. Dal.

Kovalev, V. V. (2001). Financial analysis: methods and procerdures. Moscow: Finances and statistics.

Maryuta. A. N. & Kovalchuk, K. F. (2005). Target economical and manegment analysis (controlling). Donetsk: Systemic technologies.

Korobov, M. Y. (2000). Financial and economic analysis of the enterprises. Kyiv: Znannya.

Lazaryshyna, I. D. (2005). The economic analysis in Ukraine: history, methodology, practice. Rivne: NUWMNRU.

Mnykh, E. V. (2003). Economic analysis. Kyiv: Center of educational literature.

Yefimova, O. V., Melnyk, M. V. (2009). Analysis of financial reporting. Moscow: Omega-L.

Oliynyk, O. V. (2008). The development of economic analysis in terms of institutional changes. Zhytomyr: ZSTU.

Popovych, P. Y. (2001). Economic analysis of business entities. Ternopil: Economic thought.

Savytskaya, G. V. (2006). Theory of analysis of economic activity. Moscow: INFRA-M.

Tarasenko, N. V. (2003). Economic analysis. Lviv: "New World - 2000".

Cheban, T. M., Kalinska, T. L. & Dmytrienko, I. O. (2003). Theory of economic analysis. Kyiv Center of educational literature.

Chumachenko, N. G., Degtyareva, V. M. & Ihumnov, Y. S. (1985). Functional cost-benefit analysis. Kyiv: High School.

Yankovyi, O. G. (2012). Deterministic models of factor economic analysis. The methodology of statistical support of regional development. O.: Atlant, 2012. - P. 125-143.

Moshenskyy, S. Z., Oliynik, O. V. (2007). Economic analysis. Zhytomyr: Ruta.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2021