Теоретичні аспекти визначення сутності міжнародної економічної інтеграції

Yevheniia Serhiivna Hryshchenko, Natalia Yevhenivna Skorobogatova


Анотація


Вступ. На сучасному етапі усе більшого значення набувають процеси інтеграції та глобалізації, однак до цього часу поняття «економічної інтеграції» не має однозначного тлумачення. У статті здійснено узагальнення наявних концепцій, що стосуються різних аспектів поняття економічної інтеграції та дозволяють розвивати напрямки його аналізу.

Мета. Метою статті є дослідження основних теоретичних підходів до визначення поняття міжнародної економічної інтеграції та розробка науково обґрунтованого визначення цієї економічної категорії.

Методологія. У процесі дослідження використовуються методи теоретичного узагальнення, аналізу та синтезу для виокремлення основних підходів до визначення економічної інтеграції; історичний метод використано для розгляду процесу розвитку поняття; метод порівняння застосовується для розмежування понять «глобалізація» та «інтеграція»; метод індукції та теоретичного узагальнення - для розробки комплексного визначення міжнародної економічної інтеграції.

Результати. У ході проведеного дослідження здійснено критичний аналіз сучасних теоретичних підходів до трактування сутності та складових міжнародної економічної інтеграції. Виокремлено особливості меж визначення інтеграції залежно від історичних поглядів (неолібералізм, корпораціоналізм, структуралізм, неокейнсіанство та дирижистський напрям). Визначено рівні інтеграційних процесів: макрорівень – міжнародна економічна інтеграція, мікрорівень – економічна інтеграція підприємств, що дозволяє більш чітко розкрити сутність досліджуваних процесів. Розкрито відмінності інтеграційних та глобалізаційних процесів та запропоновано структурний підхід до визначення цих категорій. Запропоновано визначення міжнародної економічної інтеграції з урахуванням особливостей сучасних інтеграційних процесів у суспільстві та основних результатів, які має надати інтеграція всім учасникам цього процесу.  


Ключові слова


міжнародна економічна інтеграція; глобалізація; інтеграційні процеси; ефективність інтеграції

Повний текст:

PDF

Посилання


Melnychuk, O. (1985). The dictionary of foreign words. Retrieved from: http://slovopedia.org.ua.

Machlup, F. (1977). History of Thought on Economic Integration. London: Macmillan.

Ongoro, T. (2008). International economic integration: the evolution and the concept border. Retrieved from: http://www.m-economy.ru.

Bulatov, A. (1995). Economy. Moscow: BEK.

Antonenko, V., Levkivsky, V. (2012). Theoretical fundamentals of international economic integration formation and development. Retrieved from: http://nbuv.gov.ua

International Monetary Fund. (1997). World economic outlook. Retrieved from: https://www.imf.org.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022