Податкові реформи та перспективи оподаткування: світова панорама

Anna Viktorivna Maksymenko


Анотація


Вступ. В умовах економічного глобалізму податкові системи кардинально модифікуються, забезпечуючи високу мобільність факторів виробництва і баз оподаткування. Водночас у процесі трансформації зберігаються вимоги податкового реформування (ефективність і справедливість) стосовно оцінки податкового навантаження та податкових витрат. При цьому далеко не останнє місце займає конкуренція податкових систем і режимів оподаткування різних країн, яка багато в чому визначає напрямки податкових перетворень у сучасній ринковій системі світогосподарських зв'язків. Податкова привабливість країни для юридичних і фізичних осіб, що займаються бізнесом, є частиною її національних конкурентних переваг, і саме від характеру податкової політики уряду часто залежить прагнення економічних агентів реєструватися як податковий резидент певної держави. За цих умов потребують визначення напрямки податкових реформ та сучасні кордони податкових трансформацій, що дозволить сформулювати нові пріоритети та економічні детермінанти новітньої податкової політики.

Мета статті полягає у систематизації податкових реформ та перспектив оподаткування в контексті прогнозування зміни структури глобального податкового поля.

Метод. При вирішенні завдань використовувались загальнонаукові та спеціальні методи: узагальнення, аналізу та синтезу, системного підходу, графічного аналізу.

Результати. Охарактеризовано податкові реформи та перспективи оподаткування, які в умовах нерівномірності світогосподарського розвитку отримали достатньо диверсифіковані і асиметричні виміри. Ідентифіковано специфіку податкового реформування в умовах нестаціонарної економіки та міжнародної податкової конкуренції. Сформульовано нові економічні детермінанти сучасної податкової політики, що полягають у розширенні бази оподаткування; усуненні пільгового режиму оподаткування; скороченні максимальних ставок; елімінації відмінностей для забезпечення нейтрального оподаткування. Ідентифіковано неоднозначні наслідки податкових трансформацій, спрямованих на зменшення розбалансованості державних фінансів, і реверсні податкові реформи з метою підвищення ефективності податкової системи в умовах економічної невизначеності. 


Ключові слова


податкове регулювання; міжнародне оподаткування; податкові реформи

Повний текст:

PDF

Посилання


World Bank Group and PwC (2015). Paying Taxes 2016: The global picture. Retrieved from: https://www.pwc.com/gx/en/paying-taxes-2016/paying-taxes-2016.pdf.

DeMooij, R. A., and S. Ederveen (2001). Taxation and Foreign Direct Investment: A Synthesis of Empirical Research,” CESifo Working Paper 588. Retrieved from: http://www.cesifo-group.de/portal/page/portal/DocBase_Content/WP/WP-CESifo_Working_Papers/wp-cesifo-2001/wp-cesifo-2001-10/cesifo_wp588.pdf.

European Commission (2015). Taxation trends in the European Union. Retrieved from: http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_structures/2015/report.pdf.

OECD (2015). Taxing Wages: tax burden on labour income in 2015 and recent trends. Retrieved from: http://www.oecd.org/ctp/tax-policy/taxing-wages-tax-burden-trends-latest-year. htm.

European Commission (2012). Tax burden on labour. Retrieved from: http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/themes/ 20_tax_burden_on_labour.pdf.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022