Оцінювання економічної стійкості підприємства на основі вартісного підходу

Tetyana Vadymivna Ponomarenko


Анотація


Вступ. Сучасні підходи до оцінювання економічної стійкості визначаються на основі облікової (бухгалтерської) моделі. Такий формат оцінки унеможливлює врахування інвестиційних ризиків та необхідної норми доходності, що зумовлює необхідність його трансформації відповідно до сучасних здобутків вартісної теорії. Остання не спростовує ключове значення традиційних показників стійкості, але акцентує увагу на їх обмеженості та доводить об’єктивну необхідність урахування в процесі аналізу витрат на капітал.

Мета. Метою статті є обґрунтування методичного підходу до оцінки економічної стійкості на основі вартісної моделі, яка нині визначається як аналітична інновація та дозволить формалізувати рівні та стани економічної стійкості відповідно до потреб сучасної економічної діагностики та реального бізнесу, який орієнтований на довгострокове економічне зростання.

Метод (методологія). Для отримання результатів використано наступні методи дослідження: теоретичне узагальнення (для систематизації сучасних VBM-моделей); індукції і дедукції (для формування аналітичного інструментарію оцінювання економічної стійкості підприємства); аналізу та синтезу (для визначення спектру ключових моніторингових індикаторів стійкого / нестійкого станів підприємства).

Результати. Акцентовано увагу, що в межах фінансової аналітичної моделі «фінансове здоров’я» компанії діагностують за трьома проекціями: поточної економічної ефективності діяльності, ліквідності, збалансованості зростання бізнесу. Сформовано логіку використання VBM-моделей для оцінювання та ідентифікації станів економічної стійкості підприємства, відповідно до якої базовою умовою стійкого стану є перевищення фінансової рентабельності витрат на власний капітал. Зазначено, що, крім поточних значень спред-формувальних показників, інформативною є динаміка їх змін. Обґрунтовано, що основою розмежування стійкого/нестійкого станів є критерії прибутковості, які доцільно визначати спредом доходності реалізації. Аргументовано, що об’єктивне оцінювання стійкості унеможливлює використання фіксованих шкал та жорстких формалізованих обмежень для ідентифікації станів. Актуалізовано, що шкала станів стійкості та пріоритетність показників можуть мати певну варіативність відповідно до аналітичних потреб користувачів. При цьому зберігається ключова ідея оцінювання, яка полягає у здатності економічно стійкого підприємства забезпечувати формування позитивних потоків доданої вартості бізнесу. 


Ключові слова


економічна стійкість; оцінювання; вартісна модель; фінансова рентабельність; витрати на капітал; спред-формувальні показники; стійкий стан; нестійкий стан; перехідний стан; кризовий стан

Повний текст:

PDF

Посилання


Gardner, J. W. (1965). How to prevent organizational Dry Rot. Harper`s Magazine, 10, 24.

Ivashkovskaya, I. V. (2013). Finansovyie izmereniya korporativnyih strategiy. Steykholderskiy podhod. Moscow: INFRA-M.

Grant, R. (2010). Shareholder value maximization: Rehabilitatinga “dumbidea. Competitive Strategy Newsletter, 4 (1), 9-11.

Pettit, J. (2007). Strategic CorporateFinance, John Wiley&Sons: NJ, рр. 28–30.

Kochetkov, E. P. (2012). Finansovo-ekonomicheskaya ustoychivost organizatsii: diagnostika ugroz yiutratyi na rannih stadiyah kak odin iz faktorov ekonomicheskogo rosta Rossii (stoimostnoy aspekt). Trudyi Volnogo ekonomicheskogo obschestva Rossii, rabotyi pobediteley konkursa nauchnyih rabot molodezhi «Ekonomicheskiy rost Rossii», 161, 447-466.

Teplova, T. V. (2012). Innovatsii v finansovoy analitike. Modernizatsiya. Innovatsii. Razvitie, 12, 4, 54-61.

Marshall, A. (1983). Printsipyi politicheskoy ekonomii. Moscow: Progress.

Volkov, D. L. (2005) Pokazateli rezultatov deyatelnosti: ispolzovanie v upravlenii stoimostyu kompanii. Rossiyskiy zhurnal menedzhmenta, 3(2), 3-42.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022