Аналіз інвестиційно-інноваційної активності підприємств Харківського регіону

Viktoriya Oleksandrivna Matrosova, Oleksandr Dmytrovych Matrosov, Pylyp Oleksandrovych Dourtmes


Анотація


Вступ. Інвестиційна та інноваційна діяльність здатна забезпечувати не тільки функціонування та зростання, а й розвиток суб’єктів господарювання, що відповідає «Стратегії України 2020» та прийнятій до впровадження інноваційно-інвестиційній моделі розвитку економіки. Управлінські рішення з підвищення темпів інвестиційно-інноваційної активності зазначені у програмному документі «Україна 2030. Доктрина збалансованого розвитку», такі рішення доцільно ухвалювати на основі своєчасного та достовірного оцінювання стану і результатів.

Мета. Мета статті − виявити основні тенденції та особливості перебігу інвестиційної й інноваційної діяльності у зовнішньому та внутрішньому середовищі промислових підприємств.

Метод (методологія). Інвестиційно-інноваційна діяльність промислових підприємств залежить від значної кількості чинників як внутрішнього, так і зовнішнього середовища. Чинники зовнішнього середовища є такими, що практично не залежать від підприємства і його вплив на них мінімальний. Чинники ж внутрішнього середовища прямо залежать саме від діяльності, організаційної структури підприємства тощо. В економічній літературі можна зустріти значну кількість класифікацій чинників, що впливають на інвестиційно-інноваційну діяльність підприємства. Здійснено аналіз джерел фінансування інновацій, питомої ваги фінансування капітальних інвестицій за рахунок власних коштів підприємства у загальній сумі джерел фінансування та за рахунок амортизаційних відрахувань підприємства; показники оновлення продукції. Визначено питому вагу інвестицій на інновації в загальному капіталі, у власному капіталі; питому вагу витрат на дослідження й розробки у загальному обсязі витрат на інновації, витрат на машини, устаткування й програмне забезпечення, пов'язане із впровадженням інновацій у загальному обсязі витрат на інновації; питому вагу власних та бюджетних інвестицій на технологічні інновації в загальному обсязі витрат на інновації; питому вагу інвестицій вітчизняних та іноземних інвесторів у загальному обсязі витрат на інновації.

Результати. Виявлено основні тенденції та особливості перебігу інвестиційної й інноваційної діяльності у внутрішньому середовищі промислових підприємств. Отримані значення показників, що відображають особливості  перебігу інвестиційно-інноваційної діяльності підприємств, доводять, що загальною тенденцією інвестиційно-інноваційної діяльності для всіх проаналізованих підприємств є недостатня увага до результатів інвестиційно-інноваційної діяльності, що гальмує їх розвиток та конкурентні можливості. Проведено SWOT-аналіз інвестиційно-інноваційної діяльності промислових підприємств регіону на мікроекономічному рівні. Основними недоліками є застарілі основні фонди, недостатня визначеність підприємства щодо довгострокових орієнтирів і стратегій свого розвитку, дефіцит власних коштів, які потрібні для здійснення інноваційно- спрямованих інвестиційних проектів на підприємствах, низький рівень платоспроможності підприємств, недостатня компетентність фахівців для здійснення успішної інвестиційно-інноваційної діяльності.


Ключові слова


інвестиційно-інноваційна діяльність; фінансування інновацій; власні кошти; капітальні інвестиції; бюджетні інвестиції; оновлення продукції; технологічні інновації

Повний текст:

PDF

Посилання


Ministerstvo ekonomiky Ukrayiny. (2017). Retrieved from: http://www.me.gov.ua.

Sajt VII Mizhnarodnogo forumu «Innovaciyi. Investy`ciyi. Xarkivs`ki iniciaty`vy`!». (2017). Retrieved from: http://www.led.org.ua/ua.

Sajt Derzhavnoyi sluzhby` staty`sty`ky` Ukrayiny. (2017). Retrieved from: http://www.ukrstat.gov.ua.

Sajt kompaniyi «StatSoft». (2017). Retrieved from: http://www.statsoft.ru.

Sajt PAT »Turboatom». (2017). Retrieved from: http://www.turboatom.com.ua.

Sajt PAT «Elektromashy`na». (2017). Retrieved from: http://electromashina.com.ua.

Informacijno–anality`chni materialy` shhodo investy`cijnogo klimatu v Ukrayini za 2016 rik. (2017). Retrieved from: http://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk–UA&tag=Стан%20інвестиційної%20діяльності%20в%20Україні.
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2017.04.239

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022