Досвід естонського медичного страхування для впровадження в Україні

Lesia Zinoviivna Shupa


Анотація


Вступ. На сучасному етапі держава має звертати значну увагу на розвиток соціальної сфери, зокрема на охорону здоров’я. Забезпечення сталого й достатнього за обсягами фінансування розвитку останньої є запорукою нормального функціонування економіки в будь-якій країні. До того ж створення ефективних інститутів охорони здоров’я населення є одним із пріоритетних завдань будь-якої держави. Це пов’язане не лише з тим, що здоров’я нації має важливе значення для стійкого соціально-культурного розвитку суспільства, а є важливим детермінантом економічного розвитку країни.

Мета. Характеристика та ідентифікація ключових особливостей функціонування системи медичного страхування в Естонії. Запровадження естонського досвіду обов’язкового медичного страхування в Україні.

Результати. Охарактеризовано медичне страхування в Естонії та в Україні. Ефективність обов’язкового медичного страхування залежить від прийнятої концепції страхової медицини в країні. Нині в Україні функціонує змішана система охорони здоров’я, з переважанням джерел бюджетного фінансування. Водночас сьогодні діє приватне медичне страхування, яке охоплює мізерну частку в системі охорони здоров’я. Державне медичне страхування Естонії покриває витрати на лікування і профілактику захворювань, фінансує придбання широкого спектру ліків і медичних пристроїв, компенсує не отриманий через тимчасову непрацездатність дохід, покриває витрати на лікування і протезування зубів. У статті виявлені позитивні та негативні тенденції при запровадженні обовязкової форми медичного страхування. Перевагами естонської системи медичного страхування є те, що  система медичного страхування дійсно працює і є економічно ефективною для населення. До недоліків належать черги та фінансова вразливість. Зазначено, що першочерговим завданням є прийняття Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне медичне страхування», який доповнюватиметься добровільним медичним страхуванням, сприятиме підвищенню соціальних стандартів, покращенню стану здоров’я нації, життєвого рівня кожного громадянина та досягненню економічного добробуту країни. 


Ключові слова


медичне страхування; медичний поліс; обов’язкове медичне страхування; медицина; податки, населення

Повний текст:

PDF

Посилання


Stetsenko V. (2013). Organizational and legal support of medical insurance. Public law.

Decade of promises: why Ukraine is not ready for the system of compulsory medical insurance. Retrieved from: http://ukr.segodnya.ua/economics/enews/desyatiletiya-obeshchaniy-pochemu-ukraina-ne-gotova-k-sisteme-obyazatelnogo medstrahovaniya -699922.html.

The reform of medicine in Estonia: what is useful for Ukraine. Retrieved from: http://icrua.org/reforma-medicini-v-estoni%D1%97-shho-korisnogo-vzyat-ukra%D1%97ni/.

Estonia: health insurance in action. Retrieved from: https://www.apteka.ua/ article/34808.

Medical Insurance. Retrieved from: https://www.eesti.ee/en/zdorove-i-uhod/zdravoohranenie-i-medicinskaa-pomos/medicinskoe-strahovanie/.
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2018.01.168

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022