Особливості оцінки ризику та його вплив на ефективність інноваційних проектів

Yaroslav Dmytrovych Paraniuk


Анотація


Вступ. Організаційно-економічна система реалізації проекту має охоплювати спеціальні механізми, що дають змогу знизити ризик або зменшити пов’язані з  ним несприятливі наслідки. З цією метою рекомендовано розробляти правила поведінки працівників при виникненні несприятливих ситуацій, а також спеціальні механізми стабілізації за рахунок додаткових витрат на створення резервів і запасів, удосконалення технології, матеріального стимулювання з підвищення якості продукції.

Досліджено природу інноваційного ризику та його врахування при розробленні інноваційних проектів, де поняття «інноваційний ризик» охарактеризоване як невизначеність доходів від певного виду капітальних інвестицій унаслідок несприятливих обставин у процесі його реалізації. 

Використання запропонованої методики для оцінки ефективності модельних проектів показало, що вона дає змогу здійснювати комплексний аналіз інноваційних проектів і ухвалювати рішення на основі достатнього великого обсягу інформації, що є необхідною умовою їх точності та обґрунтованості.

Мета. Мета дослідження полягає в обґрунтуванні та розробленні науково-практичних рекомендацій оцінки ризику та його впливу на ефективність реалізації інноваційних проектів.

Результати. Обґрунтовувано методи вибору ставки дисконтування для аналізу економічної ефективності інноваційних проектів, запропоновано при оцінюванні окупності інвестицій застосовувати ставку дисконтування, що дорівнює сумарному розміру темпу інфляції, мінімальної прибутковості та коефіцієнта інноваційного ризику.

Для мінімізації ризику запропоновано диверсифікувати інвестиційні ресурси і залучати спеціалізовані компанії для проведення точнішого аналізу інноваційних проектів.


Ключові слова


інновації; інноваційні проекти; оцінювання ефективності; ризик; інноваційний ризик; ризик-менеджмент; невизначеність; інтегральний чинник ризику

Повний текст:

PDF

Посилання


Vitlinskyi, V. V., Nakonechnyi, S. I., Sharapov, O. D. (2000). Ekonomichnyi ryzyk ta metody yoho vymiriuvannia. Kiev: KNEU.

Hrabovyi, P. H., Petrova, S. N., Poltavtsev S. Y. (1994). Riski v sovremennom biznese. Moscow: Alane.

Hranaturov V. M. (1999). Ekonomicheskyi risk: sushchnost, metody izmereniia, puti snizheniia. Moscow: Delo i servis.

Illiashenko, S. M. (2004). Ekonomichnyi ryzyk. Kiev: Tsentr navchalnoi literatury.

Mykytyuk, P. P., Brych, V. Ya., Fedirko, M. M. (2017). Metodychni pidkhody do stratehichnoho upravlinnia diialnistiu pidpryiemstva. Ternopil: TNEU.

Mykytyuk P. P. (2011). Analiz efektyvnosti investytsiino-innovatsiinoi diialnosti pidpryiemstv: teoriia i praktyka. dys. d-ra ekon. nauk: 08.00.09. Ternopil.

Mykytyuk, P. P., Brych, V. Ya., Paraniuk, Ya. D. (2017). Upravlinnia proektamy. Ternopil: Ekonomichna dumka TNEU.

Mykytiuk, P. P. (2015). Investytsiino-innovatsiinyi menedzhment. Ternopil: Ekonomichna dumka TNEU.

Starostina, A. O., Kravchenko, V. A. (2004). Ryzyk–menedzhment: teoriia ta praktyka. Kyiv: Vydavnytstvo «Politekhnika».
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2017.04.315

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022