Оцінювання стану конкуренції на ринку жироолійної продукції України

Svitlana Rozumeі, Kseniia Semidey


Анотація


Вступ. Активність конкурентного середовища визначається силою протидії конкурентів у боротьбі за споживачів. Визначення показників, що характеризують стан конкуренції на ринку, дає можливість його гравцям ухвалювати обґрунтовані рішення, вигідні для всіх учасників.

Мета. Метою дослідження є визначення стану конкуренції на ринку жироолійної продукції України на основі сучасних підходів із застосуванням «закону великих чисел» та розробка рекомендацій щодо подальшого розвитку галузі.

Meтoд (мeтoдoлoгія). При підготовці статті використовувалися загальнонаукові та емпіричні методи наукового дослідження, а саме: системний метод, метод узагальнення та опису.

Результати. З метою оцінювання конкурентної ситуації на ринку жироолійної продукції України визначено ринкові частки конкурентів, розраховано індекс концентрації ринку, чотиричастковий показник концентрації, індекс Херфінделя-Хіршмана, індекс Розенблюта. У ході дослідження показників конкуренції встановлена необхідність застосування «закону великих чисел» для визначення часток великої кількості малих підприємств на ринку, без втрати точності і правильності розрахунків показників конкуренції.

Дослідження показників конкуренції жироолійної продукції в Україні у 2016-2017 рр. показало, що ринок був немонополізованим, низькоконцентрованим та з високою інтенсивністю конкуренції. Така ситуація відповідає інтересам всіх учасників ринку та потребує підтримки такого ж стану у майбутньому.


Ключові слова


ринкова частка; індекс концентрації ринку; чотиричастковий показник концентрації; індекс Херфінделя-Хіршмана; індекс Розенблюта

Повний текст:

PDF

Посилання


Kosar, N. S. (2018). Marketynhovi doslidzhennia. Lviv: Lviv. politekhniky [in Ukrainian].

Ortynska, V. V., Melnykovych, O. M. (2015). Marketynhovi doslidzhennia. Kyiv: KNTEU [in Ukrainian].

Ukroliiaprom. Retrieved from: http://www.ukroilprom.org.ua.

Derzhavna sluzhby statystyky Ukrainy. Retrieved from: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/menu/menu_u/sze.htm.
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2019.02.087

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022