Міжнародний досвід соціального захисту сімей, де виховуються діти з інвалідністю

Tetiana Shapovalova, Daryna Shuminska


Анотація


Вступ. У теперішній час в Україні пріоритетним завданням соціальної політики є забезпечення гідного рівня життя для всіх категорій населення, які опинилися в складних життєвих обставинах, зокрема сімей, які виховують дітей з інвалідністю. За останні 5 років кількість українських сімей, де виховуються діти з інвалідністю збільшилась на 20 % згідно з даними Державної служби статистики України. Причиною цього є різного роду екологічні, соціальні, економічні та інші чинники, які мають негативний вплив на загальне здоров’я населення.

У дослідницькому колі науковці розглядають сім’ю як осередок виховання і розвитку дитини з інвалідністю, оскільки для дитини з інвалідністю сім’я є перш за все основним середовищем реабілітації. Проте не можна розглядати сім’ю виключно з реабілітаційної точки зору, адже сім’я – це соціальна група, яка здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально – психологічного укладу. У сім’ях, де народжуються діти з інвалідністю, виникає багато труднощів і проблем від медичного до соціального характеру, але найбільш актуальні і поширені проблеми таких сімей є фінансові. Враховуючи економічний стан України та економічні можливості український сімей, можна з впевненістю сказати, що система соціального забезпечення в Україні не здатна повною мірою допомогти сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю в фінансовому плані, адже виплати є мізерно низькими й варіативність таких виплат є незначною. Це актуалізує дослідження питання соціального захисту сімей, де виховуються діти з інвалідністю, зокрема вивчення міжнародних інноваційних методів соціального забезпечення цієї категорії населення.

Метою статті є теоретичний аналіз світових інноваційних механізмів та підходів щодо соціального забезпечення сімей, де виховуються діти з інвалідністю, для їх подальшої імплементації в Україні.

Методологія. Теоретична основа даної статті ґрунтується на світових соціально – економічних теоріях, наукових підходах щодо вирішення проблем соціального забезпечення та теоріях соціальної роботи. Використовувались загальнонаукові методи дослідження, зокрема структурно – функціональний для розкриття видів соціальної допомоги та існуючих технологій і методів нарахування соціальних виплат сім’ям, де виховуються діти з інвалідністю в Україні; порівняння – для дослідження світових інноваційних технологій соціального забезпечення, де виховуються діти з інвалідністю.

Результати. Встановлено, що соціальне забезпечення сімей, які виховуються дітей з інвалідністю є одним із пріоритетних завдань соціальної політики як в Україні, так і в світі. Здійснено аналіз міжнародних інноваційних механізмів та підходів щодо соціального забезпечення сімей, де виховуються діти з інвалідністю. Запропоновано удосконалення української системи соціального забезпечення шляхом впровадження світових тенденцій соціального захисту сімей, де виховуються діти з інвалідністю.


Ключові слова


соціальна допомога; соціальне забезпечення; державний бюджет; дитина з інвалідністю; прожитковий мінімум

Повний текст:

PDF

Посилання


Wells, M. & Bergnehr, D. (2014). Families and Family Policies in Sweden. Handbook of Family Policies Across the Globe, 91-107. Retrieved from: 10.1007/978-1-4614-6771-7

Hayashi, M. (2010). Social Protection in Japan: Current State and Challenges. ERIA Research Project Report, 9, 19-54.

Kavanagh, A. (2020). Disability and public health research in Australia. Australian and New Zealand Journal of Public Health, 44 (4), 262-264.

Koyama, Y., Fujiwara, T., Isumi, A. & Doi, S. (2020). Is Japans child allowance effective for the well – being of children? A statistical evaluation using data from K-CHILD study. BMC Public Health, 1503. Retrieved from: https://doi.org/10.1186/s12889-020-09367-0.

Morris, J. (2011). Rethinking disability policy. Joseph Rowntree Foundation. Retrieved from: https://www.basw.co.uk/system/files/resources/basw_31308-7_0.pdf.

Novoa, C. (2020). The child care crisis disproportionately affects children with disabilities. Retrieved from: https://cdn.americanprogress.org/content/uploads/2020/01/07090004/Child-Care-for-Children-with-Disabilites1.pdf.

Stienstra, D. (2018). Canadian Disability Policies in a World of Inequalities. Societies, 36 (8), 1-13.

Vawter-Lee, M. & McGann, P. (2020). The Increasing Global Burden of Childhood Disability: A Call for Action. Pediatrics, 146(1). Retrieved from: https://doi.org/10.1542/peds.2020-1119.

Pro derzhavnu sotsialnu dopomohu osobam z invalidnistiu z dytynstva ta ditiam z invalidnistiu: Zakon Ukrainy vid 24.09.2020 r. # 2109 – III. Retrieved from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2109-14#Text.

Yaryhina, Ye. (2016). Sotsialne zabezpechennia simei z ditmy: mizhnarodnyi dosvid ta ukrainska model. Kharkiv: Monolit.
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2021.01.239

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##

##submission.license.cc.by-nc4.footer##

Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022