Методологія оцінювання автозаправних станцій

Yuliia Kalynichenko, Veronika Shvets


Анотація


Вступ. В Україні щороку зростає транзитний транспортний потік, кількість вантажного, пасажирського та приватного автотранспорту, що призводить до постійного збільшення числа автозаправних станцій. Ринок автозаправних станцій – це ринок жорсткої конкурентної боротьби, закритий для новачків. Інформацію про реальні угоди купівлі-продажу неафілійованим особам отримати практично неможливо. З огляду на цей факт актуалізується питання розробки методичних і прикладних засад оцінки вартості АЗС та виявлення узагальнюючих тенденцій її динаміки.

Мета. Метою статті є дослідження методологічних положень та розробка методичних і практичних рекомендацій щодо визначення вартості автозаправних станцій.

Метод (методологія). Для досягнення поставленої мети було використано такі методи: факторного аналізу, синтезу, систематизації і узагальнень, методу причинно-наслідкових зв’язків, системного аналізу, графічного методу.

Результати. А роботі визначено чинники, що впливають на вартість автозаправних станцій, визначальними з яких є місцерозташування, бренд, кількість заправних пунктів, ємність сховищ та швидкість обслуговування. Обґрунтовано, що головними умовами адекватної оцінки автозаправних станцій є практичне розуміння особливостей ведення бізнесу, стану галузі, перспектив та прогнозів її розвитку а також проведення детального аналізу ринку Проведено аналіз ринку автозаправних станцій, за результатами якого визначено рівень цін на пальне, мінімальні і максимальні ціни на різні види палива в Україні. Доведено, що основним методичним підходом, який застосовується при оцінюванні автозаправних станцій є дохідний підхід. Розроблено алгоритм розрахунку вартості автозаправних станцій. Неможливо побудувати модель грошових потоків, якщо відсутній якісний прогноз щодо очікуваного розміру прибутку, на який безпосередньо впливає минулий досвід суб’єкта господарювання. Тому при оцінці автозаправних станцій необхідно використовувати дані, що містяться у формах фінансової звітності. Для підтвердження стабільності в отриманні доходу корисно проаналізувати стійкі співвідношення та загальні тенденції між товарооборотом (потенційним валовим доходом) та ключовими позиціями витрат, такими, як закупівлі, витрати персоналу та ін. Обґрунтовано необхідність визначення, розміру частки вартості земельної ділянки у загальній вартості автозаправних станцій. Вартість земельної ділянки визначається залишком доходу, що припадає на неї. Наведено формулу для розрахунку цього співвідношення. Визначено складові витрат на будівництво автозаправних станцій.


Ключові слова


вартість; комерційне майно; аналіз ринку; дохідний підхід; фінансова звітність; метод залишку

Повний текст:

PDF

Посилання


International Valuation Standards Council. (2021). Retrieved from https://www.ivsonline.org/.

Mellen, Chris M., & Evans, Frank C. (2018). Valuation for M&A: Building Value in Private Companies. Hoboken: Wiley.

UKRNAFTA. (2021). Retrieved from https://www.ukrnafta.com/ru/azs.

WOG. (2021). Retrieved from https://wog.ua/ru/about/.

OKKO. (2021). Retrieved from https://www.okko.ua/galnaftogas.

SHELL. (2021). Retrieved from https://www.shell.ua.

UPG. (2021). Retrieved from https://upg.ua/ru/glavnaya/.

AMIC. (2021). Retrieved from https://amicenergy.com.ua/ua/.

SOCAR. (2021). Retrieved from https://socar.ua/.

KLO. (2021). Retrieved from https://www.klo.ua/.

BRSM. (2021). Retrieved from https://brsm-nafta.com/.

GLUSCO. (2021). Retrieved from https://www.glusco.swiss/uk/about-us.

Drapikovskyi, O., & Ivanova, I. (2015.) Derzhavnyi informatsiinyi biuleten pro pryvatyzatsiiu, 3, 52-54. [in Ukrainian].

Kinnard, W. N. (1971). Income Property Valuation: Principles and Techniques of Appraising Income-producing Real Estate. Lexington, Mass., D.C.: Health.

Fisher, J. D., & Martin, R. S. (2003). Income Property Valuation. Chicago: Dearborn Real Estate Education.
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2021.01.114

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##

##submission.license.cc.by-nc4.footer##

Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022