Динаміка соціальних змін та перспективи руху еколого-економічних процесів в Україні
Анотація
Однією з причин, які спонукали до проведення дослідження, стала необхідність переглянути ситуацію щодо перспектив розвитку подій в Україні, який було здійснено у 2011 році. Тоді автором була висловлена думка, що Україну, найбільш ймовірно, поглине Росія - великий суперетнос, який має значні природні ресурси та чисельні переваги населення, але цього не сталося!
Всупереч цьому, український народ виявив рішучість у відстоюванні свого права на національну самоідентифікацію. Отже Україна має потенціал для свого відтворення та розвитку.
Метою дослідження є розширення та уточнення попередніх прогнозів розвитку подій в Україні на підставі аналізу соціально-демографічних показників та визначеного рівня пасіонарності прошарків населення.
Теоретичною базою послужили праці Льва Гумільова, Пітірима Сорокіна та інших вчених.
Основою методологічної бази стали дані статистичної звітності, історичний опис подій в Україні, особисті спостереження.
Поставлені наступні задачі: аналіз демографічної ситуації щодо ознак старіння української нації; прогноз демографічної ситуації Україні на найближчі 5-6 років; оцінка домінуючих в українській етно-соціальній системі типів прагнень серед окремих прошарків населення; визначення характеру та особливостей впливу цих прошарків на екологічне та економічне становище в країні.
Для цього були використані такі види методів: статистичний аналіз, дослідження історичних процесів, абстрактно-логічний, групування, співставлення, аналіз і синтез тощо.
Результати дослідження можуть слугувати інформативним забезпеченням причинно-наслідкових зв’язків між соціальною, економічною та екологічною складовими при розробці стратегії функціонування та розвитку об’єктів економіки, природокористування та соціальної сфери в регіонах України.
В цілому можна сказати, що в Україні відбуваються зміни еколого-економічної ситуації в бік менш агресивного та більш ощадливого споживання природних ресурсів. Вони пов’язані з вступом етно-соціальної системи в інерційну фазу етногенезу та старінням української нації.
Наслідком цього очікується самовідтворення навколишнього природного середовища та зміни у внутрішній ситуації – усунення впливу олігополій на економіку та політику, демократизація суспільства.
Дане дослідження є основою для подальшої розробки критеріїв щодо формалізації прогнозів руху еколого-економічних процесів.
Ключові слова
Посилання
Ryzhuk, F. (2014). Starenie naseleniya i ekonomika. Laboratornye izmereniya i okhrana truda, 12, 33.
Mukhina, I. A., & Smoliyenko, N. D. (2011). Dynamika etno-sotsialnykh protsesiv ta kryza v Ukrayini. TNV: Zb. Nauk, 75, 192-199.
Derzhavna sluzhba statystyky Ukrayiny. Demohrafichna sytuatsiya u sichni-berezni 2021 roku. Retrieved from: www.ukrstat.gov.ua.
Derzhavna sluzhba statystyky Ukrayiny. Naselennya Ukrayiny za 2018 rik. (2019). Retrieved: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2019/zb/12/zb_ukr_2018.pdf.
Ropulation forecast for Ukraine (2011). State Statistics Service of Ukraine: zaarkhivovana tablytsya Excel. 2011. 24 May. prohnoz chysel'nosti naselennya Ukrayiny u pererakhunku na 2011 rik.
Humylev, L. N. (1991). Etnohenez i byosfera zemli. Moscow: TOO «Myshel' y K0».
Sorokyn, P. A. (1992). Chelovek, tsyv-tsyya, ob-vo.
Mukhina, I. A., & Smoliyenko, N. D. (2012). Sotsial'ni zasady pryrodokorystuvannya Tavriys'kyy naukovyy visnyk, 78, 155-162.
Mukhina, I. A. (2018). Pozytyvni tendentsiyi zmin ahrarnoyi sfery Khersonshchyny v umovakh humanitarnoyi kryzy. Aktual'ni problemy rozvytku ahrarnoho sektoru ekonomiky Ukrayiny, 132-135.
Mukhina, I. A. (2015). Dynamika sotsial'no-vyrobnychykh elementiv ta prohnozuvannya zmin u sferi ahrarnoho vyrobnytstva. TNV: Nauk. Zhurnal, 94, 43-49.
DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2021.01.160
Метрики статей
Metrics powered by PLOS ALM
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##
##submission.license.cc.by-nc4.footer##
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .
Збірник наукових праць "Економічний аналіз"
ISSN 1993-0259 (Print) ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa
© Західноукраїнський національний університет
© «Економічний аналіз», 2007-2022
