Проблеми та перспективи удосконалення фінансового забезпечення складових соціальної сфери в Україні

Оксана Гордей, Іванна Грабовська, Вікторія Негрішна


Анотація


Вступ. Модернізація систем охорони здоров’я, освіти та науки в Україні є основними компонентами сприяння соціально-економічного розвитку останнього десятиліття. Стратегічні передумови розвитку охорони здоров’я, освіти та науки мають багато спільного. По-перше, постала об’єктивна необхідність зміни джерел фінансового забезпечення. По-друге, необхідність змін ускладнюється нестачею: необхідного досвіду, матеріальних і кадрових ресурсів. Найбільш гострою проблеми постала під час пандемії COVID-19. Відтак, фінансове забезпечення охорони здоров’я, освіти і науки має не тільки соціальне, але й економічне значення.

Мета. Метою статті є вивчення проблем та визначення шляхів удосконалення фінансового забезпечення охорони здоров’я, освіти і науки у кризові періоди розвитку, що спричинені COVID-19.

Метод (методологія). Основні наукові методи, які використано в процесі дослідження: системний підхід (під час вивчення проблем фінансового забезпечення систем охорони здоров’я, освіти і науки), метод порівняння, синтезу й аналізу (при вивчені стану фінансового забезпечення досліджуваних систем), абстрактно-логічний метод (для визначення основних проблем та напрямів удосконалення фінансового забезпечення складових соціальної сфери).

Результати. У статті виокремлено дві важливі складові соціальної сфери будь-якої країни: охорона здоров’я та освіта і наука. Визначено основні проблеми фінансового забезпечення у до- та в пандемічний період функціонування економіки. Окреслено основні проблеми, які виникають в системах охорони здоров’я, освіти і науки під час їх модернізації. Проаналізовано стан фінансового забезпечення зазначених систем і запропоновано основні пріоритетні напрями удосконалення їх функціонування і можливості надання якісних послуг.

Висновки. Фінансове забезпечення медичних закладів та закладів освіти для надання якісних послуг населенню полягає не тільки у збереженні та відновленні здоров’я громадян – основної складової частини продуктивних сил суспільства, але й забезпечує підготовку високоінтелектуального капіталу. Особливо підвищується соціально-економічне значення охорони здоров’я, освіти і науки в умовах спалаху небезпечних хвороб та пандемічних явищ. 


Ключові слова


соціальна сфера; система охорони здоров’я; система освіти і науки; пандемія; фінансове забезпечення; реформування

Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##

##submission.license.cc.by-nc4.footer##

Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2021