Нова енергетична модель повоєнної України: розподілена генерація та біржовий ринок електроенергії

Olena Sokhatska, Valentyna Panasyuk


Abstract


Вступ. Завданням росії як країни-агресора під час широмасштабної війни є знищення державності України, що супроводжується геноцидом населення через знищення критичної інфраструктури життєзабезпечення, зокрема об’єктів генерації електроенергії та її передачі споживачам. Станом на кінець 2022 року в результаті масованих ракетних обстрілів знищено більше 50% енергетичних потужностей, що своєю чергою, призводить до тривалих аварійних відключень електроенергії для побутових споживачів та бізнесу. Такої значної шкоди завдано через залишену у спадок від СРСР модель централізованої генерації на кількох атомних, теплових та гідроелектростанціях. Підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС передбачало реформування енергетичного сектора, однак централізація та монополізація не дозволити здійснити заплановане, зокрема сформувати ринок електроенергії, з прозорими механізмами біржового ціноутворення на цей ресурс.

Мета. На основі аналізу зарубіжного досвіду виробити рекомендації щодо формування нової енергетичної моделі повоєнної України.

Методологія. В процесі дослідження використано методи аналізу та синтезу, узагальнення та порівняння, бенчмаркінгу для пошуку кращих зарубіжних практик. Виявлено, що на енергетичному ринку країн ЄС уже тривалий час відбуваються процеси розподілу генерації електроенергії, що збільшує кількість учасників та сприяє формуванню біржових механізмів прозорого ціноутворення на цей ресурс.

Результати. Доведено, що відновлення існуючої централізованої генерації не вирішить питання енергетичної безпеки країни в майбутньому. Запропоновано до стратегій повоєнної відбудови України включити формування нової енергетичної моделі, що ґрунтуватиметься на децентралізації (розподілу) генерації на нових екологічно чистих технологіях та біржовому ринку електроенергії. 


Keywords


децентралізація генерації електроенергії; розподілена генерація; біржа електроенергії; нова енергетична модель

Full Text:

PDF


DOI: http://dx.doi.org/10.35774/econa2022.04.07

Article Metrics

Metrics Loading ...

Metrics powered by PLOS ALM

Refbacks

  • There are currently no refbacks.
Copyright (c) 2022 Olena Sokhatska, Valentyna Panasyuk

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

 

Articles are distributed under Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) 


Science Works Journal "Ekonomichnyy analiz"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa


© West Ukrainian National University

© «Ekonomichnyy analiz», 2007-2023