Національна безпека держави: особливості забезпечення у режимі воєнного стану

Oleksandra Vasylchyshyn, Volodymyr Tytor, Igor Kekish


Abstract


Вступ. Забезпечення національної безпеки як системи гарантій захисту життєво важливих інтересів держави, суспільства і особистості від внутрішніх і зовнішніх загроз передбачає реалізацію конституційних прав і свобод громадян, належний рівень їх життя, також незалежність й суверенітет держави, її територіальну цілісність та сталий соціально-економічний розвиток тощо. Із введенням в Україні правового режиму воєнного стану після повномасштабного збройного вторгнення російської  федерації на територію незалежної та суверенної держави, питання забезпечення національної безпеки потребує особливих підходів до системи її реалізації із врахуванням аналізу таких нових викликів.

Мета. Полягає в аналізі поточного стану особливостей системи забезпечення національної безпеки України напередодні та у період введення в країні правового режиму воєнного стану.

Метод (методологія). В процесі проведеного дослідження використані наступні методи: діалектичний, узагальнення, порівняння, системного аналізу та ін.

Результати. Проаналізовано, що правове поле у системі забезпечення національної безпеки до повномасштабного збройного вторгнення країни-агресора на територію України було достатнім й містило низку нормативно-законодавчих актів із врахуванням реальних загроз незалежності України, її суверенітету і демократії, проте недостатня ефективність саме державних органів ускладнювала вироблення і реалізацію ефективної політики. Виявлено, що державне управління системи забезпеченням національної безпеки окрім інших головних аспектів акцентувала увагу на наявності зростання дефіциту фінансових ресурсів, що ускладнювало виділення коштів для забезпечення виробництва та закупівлі у необхідних обсягах сучасних зразків озброєння та військової техніки. Встановлено необхідність швидкого реагування державно-законодавчих установ як у правовому (підзаконні нормативно-правові акти, поправки до чинних законів)  так й  у соціально-економічному полі (застосування інструментів адміністративно-правового забезпечення). Запропоновано звернути увагу державних установ що забезпечують національну безпеку держави на гуманітарний аспект національної безпеки у розрізі конфесійної складової, котрий потребує негайного законодавчого врегулювання. 


Keywords


національна безпека; національні інтерес; національний спротив; загрози; воєнний стан; забезпечення системи національної безпеки

Article Metrics

Metrics Loading ...

Metrics powered by PLOS ALM

Refbacks

  • There are currently no refbacks.
Copyright (c) Volodymyr Tytor, Igor Kekish, Oleksandra Vasylchyshyn

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

 

Articles are distributed under Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) 


Science Works Journal "Ekonomichnyy analiz"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa


© West Ukrainian National University

© «Ekonomichnyy analiz», 2007-2023