Технологічний вплив міжнародної торгівлі на економічне зростання: інвестиційний механізм

Marianna Bohdanivna Bida


Анотація


У статті досліджено потенційний вплив зміни експортної структури з сировинної орієнтації на високотехнологічну, на зростання економіки шляхом залучення прямих іноземних інвестицій. Розглянуто теоретичну основу зв’язку між міжнародною торгівлею та економічним зростанням, зокрема її технологічний аспект, який діє через прямі іноземні інвестиції, що є предметом дослідження. Такий зв’язок може слугувати поясненням швидкого економічного зростання у тих країнах, які відмовляються від сировинної орієнтації на користь технологічного експорту. Особливу увагу зосереджено на тому, як цей процес проходить у країнах, що розвиваються. Проаналізовано механізм впливу ПІІ на економіку загалом, їхній вплив на акумуляцію капіталу всередині країни, а також здатність країн ефективно приймати капітальні інвестиції з-за кордону, що залежить від рівня освіченості людського капіталу. У роботі підкреслено, що в сучасних моделях механізмів впливу міжнародної торгівлі на економічне зростання ключовим елементом є прямі іноземні інвестиції. Важливим у цій сфері є доробок авторів ендогенної теорії зростання – Ґ. Ґросмена, Е. Гелпмена, П. Ромера. Метою цього дослідження є вивчення впливу ПІІ на зростання економіки і виокремлення каналів такого впливу. В цьому ключі можна дослідити, як ПІІ взаємодіють з рівнем акумуляції людського капіталу, який вплив має рівень ПІІ на загальній рівень інвестування та його ефективність. Закордонні інвестиції найбільш ефективно діють у тих країнах, які мають найкращу базу для їх рецепції. Ми також вважаємо, що ПІІ сприяють економічному зростанню тоді і тільки тоді, коли країна-реципієнт має достатню абсорбуючу здатність до прогресивних технологій. Крім того, позитивний ефект від ПІІ діє шляхом підвищення ефективності, а не просто за рахунок вищого рівня акумуляції капіталу. Подальші дослідження у цій сфері стосуватимуться встановлення емпіричного зв’язку між ПІІ та економічним зростання держав. 


Ключові слова


економічне зростання; прямі іноземні інвестиції; технологічні “переливи”; країни, що розвиваються; людський капітал

Повний текст:

PDF

Посилання


Grossman, G. & Helpman, E. (1991). Innovation and Growth in the Global Economy. Cambridge, Mass. : MIT Press.

Rodrik, D. (1994). Getting interventions right: how South Korea and Taiwan grew rich. Working Paper, 20th Panel Meeting of Economic Policy, December.

Young, A. (1991). Learning by Doing and the Dynamic Effects of International Trade. Quarterly Journal of Economics, 106(2), 369-405.

Graham, E. H. & Krugman, P. (1989). Foreign Direct Investment in the United States. Washington, D. C. : Institute for International Economics, 120-161.

De Long, B., Summers, L. (1993). How strongly do developing economies benefit from equipment investment?. Journal of Monetary Economics, 32, 395-415.

Barro, R., Lee, J-W. (1993). International comparison of educational attainment. Journal of Monetary Economics 32, 361-394.

Chang, R., Kaltani, L., Loayza, N. (2009). Openness can be good for growth: The role of policy complementarities. Journal of Development Economics, 90, 33-49.

Romer, P. (1990). Endogenous technological change. Journal of Political Economy, 98, 71-102.

Wacziarg, R. &Welch, K. H. (2003). Trade Liberalization and Growth: New Evidence. NBER Working Paper 10152. Cambridge, Mass. : National Bureau of Economic Research.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022