Ефективність застосування методів маржинального аналізу на олійно-жирових підприємствах України

Olena Leonidivna Mykhalska


Анотація


У статті на прикладі конкретного підприємства олійно-жирової галузі України розглянуто такі відомі у світовій практиці і практично ще не застосовувані у вказаній галузі методи маржинального аналізу, як «точка беззбитковості», «Cost (витрати) — Volume (обсяг продажів) — Profit (прибуток)», релевантних і нерелевантних витрат. Головним із них є метод «точки беззбитковості», який впливає і на два інші методи, що в сукупності дає можливість відповісти на питання ведення сучасного бізнесу. Визначено оцінку рішення про прийом додаткового замовлення за ціною, нижчою ніж собівартість. Обґрунтовано структуру виготовленої продукції та альтернативи самостійно переробляти відходи чи передати виробничу дільницю в оренду, проведено вибір рішення з урахуванням обмеженості ресурсів. Розглянуто методику маржинального аналізу з використанням «точки беззбитковості» стосовно її практичного застосування на прикладі олійно-жирового підприємства, вибору найбільш ефективних господарсько-фінансових рішень. Також одним із сучасних методів маржинального аналізу є «Cost-Volume-Profit» аналіз, що дозволяє приймати науково обґрунтовані управлінські рішення, засновані на концепції беззбитковості підприємства. Головним у CVP-аналізі є аналіз беззбитковості, який спирається на розрахунок «точки беззбитковості», що дає можливість встановити її критичне значення, при якому рівень виробництва забезпечує нульовий фінансовий результат, тобто рівність витрат виробництва і виручки від продажу. Метод маржинального аналізу є обов'язковим для керівника та економістів усіх рівнів управління на олійно-жирових підприємствах. 


Ключові слова


витрати; обсяг продажів; прибуток; «точка беззбитковості»; постійні і змінні витрати; релевантні та нерелевантні витрати

Повний текст:

PDF

Посилання


Andrіjchuk, R. V. (2007). Metodichnі pіdhodi do analіzu rentabel'nostі ta bezzbitkovostі virobnictva produkcіi j optimіzacіi ii asortimentu. Ekonomіka APK, 5, 133-140. [In Ukrainian].

Vahrushina, M. A. (2007). Buhgalters'kij upravlencheskij uchet. Moskow: Omega-L. [In Russian].

Galushko, V. P. (2006). Tochka bezzbitkovostі: teoretichnі pogljadi na metodologіju rozrahunkіv. Ekonomіka APK, 10, 3-5. [In Ukrainian].

Golov, S. F. (2004). Upravlіns'kij oblіk. Kyiv: Lіbra. [In Ukrainian].

Druri, K. (2005). Upravlencheskij i proizvodstvennyj uchet. Vvodnyj kurs. Moskow : Juniti-dana. [In Russian].

Ivashkevich, V. B. (2010). Buhgalterskij upravlencheskij uchet. Moskow: Magistr. [In Russian].

Nikolaeva, O. E. & Shishkova, T. V. Klassicheskij upravlencheskij uchet. Moskow. [In Russian].

Partii, G. O. (2008). Upravlіnnja vitratami pіdpriemstva: konceptual'nі zasadi, metodi ta іnstrumentarіj. Kyiv: UBS NBU. [In Ukrainian].

Pushkar, M. S. & Chumachenko, M. G. (2011). Іdeal'na sistema oblіku: koncepcіja, arhіtektura, іnformacіja. Ternopіl': Kart-blansh. [In Ukrainian].

Chumachenko, M. G. & Bіlousova, І. (2006). Doslіdzhennja peredumov і pripushhen' pri analіzі grafіka bezzbitkovostі. Buhgalters'kij oblіk і audit, 5, 3-10. [In Ukrainian].


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022