Принципи діалектичної логіки в методології аналітичного обґрунтування сучасних управлінських рішень

Tetiana Mykolaivna Kovalchuk, Andriy Ivanovych Vergun


Анотація


Здійснено теоретико-методологічне дослідження діалектичних взаємозв’язків між вимогами до сучасних управлінських рішень та методологією економічного аналізу як інструменту їх обґрунтування. Встановлено низку вимог до сучасних управлінських рішень, зокрема: необхідність розробки рішень на випередження, цільова програмованість, комплексність, обґрунтованість рішення, логічність змісту рішень, ясність, гнучкість (адаптивність), своєчасність та ефективність. Обґрунтовано систему принципів діалектичної логіки методології аналітичного забезпечення вироблення управлінських рішень, серед яких об’єктивність явищ і процесів, цілісність об’єкта та всебічність дослідження, постійне поглиблене пізнання, постійний рух і розвиток, єдність і боротьба протилежностей, теоретична розробка та практична перевірка результатів. Визначено, що для забезпечення розробки управлінських рішень на випередження аналітичне дослідження повинно здійснюватись у напрямку постійного поглибленого пізнання, на основі теоретичних розробок, всебічно та з урахуванням постійного руху і розвитку досліджуваного об’єкта (останні два принципи дозволяють також забезпечити таку важливу вимогу до сучасних управлінських рішень, як своєчасність); цільова програмованість рішень може бути забезпечена через всебічність дослідження та розгляд цілісності об’єкта; дослідження ситуацій рішень як цілісних об’єктів дослідження також необхідні для забезпечення комплексності рішень, логічності їх змісту та гнучкості. Крім того, вимога логічності змісту управлінських рішень може бути дотримана при розгляді ситуацій рішень у їх постійному русі та розвитку., а для забезпечення гнучкості необхідна всебічність дослідження. Вимоги ясності та обґрунтованості рішень досягаються через об’єктивність явищ та процесів, а остання вимога також – через принцип єдності та боротьби протилежностей. Для фіксації найважливішого критерію – ефективності – необхідні ґрунтовні теоретичні розробки та практична перевірка з глибоким аналізом отриманих результатів.

Також у межах досліджених діалектичних принципів встановлено можливості застосування сучасного методичного апарату економічного аналізу для обґрунтування відповідних управлінських рішень та визначено напрями його розвитку. 


Ключові слова


вимоги до управлінських рішень; управлінська інформація; ефективність рішень; економічний аналіз; методологія економічного аналізу; методи економічного аналізу

Повний текст:

PDF

Посилання


Adler, Y. (1997). Decide – but how? New York: Wiley.

Bakanov, M. I. & Sheremet, A. D. (1997). Theory of Economic Analysis. Moscow: Finance and Statistics.

Golubkov, E. P. (1999) How to decide? Moscow: Economics.

Golubkov, E. P. & Golubkova, E. N. & Sekerin, V. D. (2003) Marketing: selection of the best solutions. Moscow: Economics

Kirchler, E. (2004). Decision making in organizations. Psychology of work and organizational psychology. Kharkiv: Publishing House "Humanitarian Center".

Kornilov, T. V. & Tikhomirov, D. C. (2000) Make intelligent decisions in the dialogue with the computer. Moscow: Moscow State University.

Meskon, M. H. & Albert, M. & Hedouri, F. (1992). Principles of Management. Moscow: Case.

Mikolajczyk, H. (2004) Solutions to problems in management. Decision-making and organization of work. Kharkiv : Publishing House "Humanitarian Center".

Rasprygin, L. A. (1999). Modern principles of management of complex objects. Moscow.

Reylyan, Y. R. (1989). Analytical basis for decision-making. Moscow: Finance and Statistics.

Osmolovskii, V. V. & Kravchenko, L. I. & Rusak, N. A. (2001). Theory of business analysis. Minsk : Novoye znaniye.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022