Сучасний стан та динаміка публічних розміщень акцій вітчизняних компаній на міжнародних ринках капіталу

Zakharii Stepanovych Varnalii, Roman Oleksiiovych Anzin


Анотація


Проаналізовано перспективи, динаміку та стан ринку первинних публічних розміщень компаніями України в період з 2005 по 2014 роки, визначено основні причини гальмування процесу виходу на міжнародні ринки капіталу в останні роки.

Вступ. На сьогодні в умовах важкої фінансової, економічної та політичної ситуації в Україні для менеджменту компанії постає важливе та нагальне питання щодо пошуку нових джерел фінансування. У ситуації, коли підприємству вже не вистачає об’ємів фінансового ресурсу, які воно може залучити у банківському секторі, перед менеджментом постає питання про залучення коштів інвесторів шляхом первинного публічного розміщення акцій. Глобалізація відкрила легкий шлях до позичкового капіталу у вигляді зарубіжного інвестора.

Мета. Дослідити динаміку первинного публічного розміщення компаній України на міжнародних ринках капіталу. Проаналізувати специфіку та перешкоди для виходу на фондові ринки Варшави, Лондона, Франкфурта та інших фінансових центрів та виявити переваги та недоліки проведення IPO.

Методологія. У процесі дослідження використовувався факторний аналіз для з’ясування тих чинників, які гальмують процес виходу українських компаній на міжнародні ринки капіталу. Також, поряд з порівняльним методом, використовувався графічний для відображення фінансових показників, стану та динаміки розміщень акцій вітчизняними компаніями на міжнародних ринках капіталу та розуміння закономірностей, тенденцій.

Результати. У статті визначено первинне публічне розміщення акцій як один із найбільш ефективних способів залучення значного фінансового ресурсу підприємством. Також було досліджено процес виходу компаній України на міжнародні ринки капіталу та окреслено переваги та недоліки розміщення акцій на основних фондових біржах Європи. Було встановлено, що для ефективного розвитку ринку первинних розміщень в Україні важливо сформувати стабільні й передбачувані правила відносин бізнесу й влади, законодавчу основу для захисту прав власності та створення ефективної інфраструктури фондового ринку України.

Проаналізовано ринок первинних публічних розміщень компаній України на міжнародних ринках капіталу в період з 2005 по 2014 роки, визначено основні етапи та зв’язок кількості успішних розміщень та економічного стану країни, у якій функціонують підприємства-емітенти. 


Ключові слова


міжнародні ринки капіталу; первинне публічне розміщення акцій; інвестор; фондова біржа; капітал; фінансовий ресурс

Повний текст:

PDF

Посилання


Ernst&Young Report “Global IPO trends 2011”. (2011). Retrieved from: http://ey.mobi/Publication/vwLUAssets/Global-IPO-trends_2011/$FILE/Global%20IPO%20trends%202011.pdf].

Grant Thornton Report “Going public: A guide for owners”. (n. d.). Retrieved from: http://www.grantthornton.com.sg/BigDecisions/articles/BD%20-%20Going%20Public%20 %20A%20Guide%20 for%20Owners%20% 28USA%29.pdf.

Internal Market Strategy priorities 2003-2006. (2004). The official Journal of the European Union.

Gvardin, S. V. (2007). IPO: strategija, perspektivy i opyt rossijskih kompanij. Moscow ; SPb. : Vershina.

Pro aktsionerni tovarystva : zakon Ukrayiny vid 17.09.2008 r. # 514-VI.

Pro tsinni papery ta fondovyy rynok : zakon Ukrayiny vid 23.02.2006 r. # 3480-IV. (2006).

Mertens, A. (n. d.). Stoimost' kompanii v teorii i na praktike. Retrieved from: http://www.mertens.com.ua/articles/files/article_valuation.pdf.

Ofitsiynyy sayt informatsiynoho ahentstva CBonds. (n. d.). Retrieved from: http://www.cbonds.info/ua/rus.

Persha khvylya IPO-bumu v Ukrayini. (2010). Ukrayina Biznes Revyu, 2010, 34-35. Retrieved from: http://www.dagda.com.ua/content/userfiles/pdf/IPO_itogi/p5_3.pdf.

Prezentatsiya kompaniyi Altera Finance: «IPO/PP kak instrument pryvlechenyya kapytala v 2010 h.». (2011). Retrieved from: http://www.bea.com.ua/offline/rtable/07_Shinkarenko.pdf.

Jevans, Fr. Ch. & Bishop, M. D. (2004). Ocenka kompanij pri slijanijah i pogloshhenijah: Sozdanie stoimosti v chastnyh kompanijah. Moscow : Al'pina Pablisher.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2021