Аналіз фіскальної плати за магістральне транспортування вуглеводнів

Adam Vasylyovych Bodyuk


Анотація


У публікаціях науковців, зокрема, проводяться дослідження механізмів справляння рентних платежів. Ними також розглядаються проблеми регулювання економічного механізму надрокористування. Але визначення системи показників нарахування доходів держави від надрокористувачів за надрові товари, відповідно оцінки значущості товарно-грошових відносин між суб’єктами господарювання і державою у відомій нам літературі не розглядаються. Нами проаналізовані рентні платежі як вид доходу держави від переміщення вуглеводнів по підземній магістральній транспортній системі на її території.

Аналіз суті чинної ренти показав, що вона є платою за певні послуги, а не податок і не збір у тлумаченні Податкового кодексу України. Оскільки в ньому визначено, що  податок становить обов’язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету. Рентна плата вноситься на казначейські рахунки за магістральне переміщення особливого майна, тобто не є безумовним платежем. 

Міждержавне переміщення водневих ресурсів трубопроводами логічно називати фіскально-транспортними послугами. Відповідно плату за такі послуги правильно називати фіскально-магістральним доходом (ФМД). Замість поняття ставки рентної плати пропонується застосовувати поняття транспортно-магістрального тарифу.

До речі, у новій редакції ПКУ, стаття 251, установлено склад (треба писати видів) рентної плати за: користування надрами для видобування корисних копалин; спеціальне використання води і лісових ресурсів; транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України та ін. Але ж природні ресурси не належать державі, тому ці платежі також не можна називати рентними.

Отже, пропонується плату державі за міждержавне перекачування вуглеводневих ресурсів називати фіскально-магістральним доходом і відповідно змінити механізм нарахування та внесення коштів на казначейські рахунки. Створення такого механізму потребує певних досліджень. Плата за переміщення вуглеводневих ресурсів має обчислюватися залежно від комплексу показників: кількості та якості товару, часу, транспортно-магістральних тарифів і відстані його переміщення. Сума може корегуватися з допомогою коефіцієнтів, офіційно встановлених Кабінетом Міністрів України.  


Ключові слова


вуглеводні; трубопроводи; транспортування; ресурси; платник; рента; фіскальний дохід; ставка

Повний текст:

PDF

Посилання


Konstytutsiia Ukrainy: pryiniata na piatii sesii Verkhovnoi Rady Ukrainy 28 chervnia 1996 roku. (2006). Kyyiv: Veles.

Hirnychyi zakon Ukrainy : zakon Ukrainy vid 6 zhovtnia 1999 roku # 1127-XIV. (1999).

Podatkovyi kodeks Ukrainy. (2010). Kyyiv: Yurinkom Inter.

Maliuk, B. I., Bobrov O. B., Krasnozhon, M. D. (2003).

Nadrokorystuvannia u krainakh Yevropy i Ameryky. Kyyiv: Heohrafika.

Mishchenko, V. S. (2007). Ekonomichni priorytety rozvytku i osvoiennia mineralno-syrovynnoi bazy Ukrainy. Kyyiv: Naukova dumka.

Korzhnev, M. M., Mykhailov, V. A., Mishchenko, V. S. (2006). Osnovy ekonomichnoi heolohii. Kyyiv: Lohos.

Dubichynskoho, V. V. (2006). Suchasnyi tlumachnyi slovnyk ukrainskoi movy: 50000 sliv. Kharkiv: VD «ShKOLA».

Pro zatverdzhennia Pravyl perevezen vantazhiv avtomobilnym transportom v Ukraini: nakaz Ministerstva transportu Ukrainy vid 14.10.1997 r. # 363. Zareiestrovano v Ministerstvi yustytsii Ukrainy 20 liutoho 1998 r. za # 128/2568. (1998).

Pro osoblyvosti spravliannia rentnoi platy u 2015 rotsi [Elektronnyi resurs] : lyst Derzhavnoi fiskalnoi sluzhby Ukrainy vid 29.01.2015 r. # 2703/7/99-99-15-04-02-17. (2015). Retrieved from:

http://www.vobu.com.ua/ukr/legislations/view/617.

(2012). Retrieved from: https://search.ukr.net/?q=zakon ukrainy pro derzhavnyi biudzhet na 2012 rik.

(2015). Retrieved from: http://buhgalter911.com/Res/Zakoni/NalCode/tekst_rozdil9.aspx? -print=1.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022