Фінансова політика як інструмент реалізації економічного суверенітету держави

Nataliia Volodymyrivna Tkachenko


Анотація


Вступ. Розвиток суспільства супроводжується необхідністю підвищення якісного рівня як формування, так і реалізації фінансової політики у взаємозв’язку з трансформаційними економічними процесами. Фінансова політика відіграє вагому роль у забезпеченні дієздатності держави. Незважена фінансова політика, без урахування циклічності економічного розвитку, може призвести до дестабілізації державних фінансів. Розбалансованість державних фінансів є однією з найбільших загроз для економічного суверенітету держави, одним з головних факторів стримування економічного розвитку і зростання добробуту населення, що обумовлює необхідність пошуку шляхів підвищення ефективності фінансової політики як однієї з невід'ємних передумов макроекономічної стабільності.

Мета. Метою статті є з’ясування значущості фінансової політики в процесі забезпечення економічного суверенітету країни, а також обґрунтування напрямків його зміцнення завдяки втіленню ефективної фінансової політики задля реалізації національних інтересів економічного розвитку в умовах глобальної економіки.

Метод (методологія). Для досягнення поставленої мети використано методи збору і узагальнення інформації. З метою виявлення впливу окремих чинників на зміну стану державних фінансів проведено їх ретроспективний аналіз.

Результати. Досліджено основи суверенітету держави в розрізі зовнішньої й внутрішньої складових та особливу увагу зосереджено саме на економічному чиннику. Визначено склад та особливості реалізації фінансового суверенітету і на цій підставі обґрунтовано ознаки обмеження суверенітету в економічній сфері. Сформульовано напрямки зміцнення економічного суверенітету держави завдяки реалізації ефективної фінансової політики. Послідовне проведення останньої, спрямованої на забезпечення довгострокової збалансованості та стійкості бюджетної системи, буде формувати сприятливі умови для підтримання фінансової та макроекономічної стабільності, зміцнення економічного суверенітету держави. Доведено, що фінансова система кожної держави повинна мати потенціал автономності, достатній для того, щоб працювати в закритому режимі в періоди світових фінансових криз. 


Ключові слова


фінансова політика; економічний суверенітет; фінансовий суверенітет; боргова залежність; державний борг; державний бюджет

Повний текст:

PDF

Посилання


Busel, V. T. (2005). Velykyj tlumachnyj slovnyk suchasnoi ukrains'koi movy. Irpin': Perun.

Davyskiba, E. V. & Berezhnaja, Ju. V. (2011). Fiskal'nyj suverenitet kak osnova nacional'noj nalogovoj bezopasnosti. Biznesinform, 2(2), 49-51.

Jur'eva, N. P. (2009). Nacional'nyj jekonomicheskij suverenitet v uslovijah globalizacii. Dissertation Abstract, Moskva.

Kolodko, G. (2004). Globalizacija i jekonomicheskij rost. Mir peremen, 1, 140-148.

Orlov, M. Ju. (2006). Nalog kak forma razumnogo ogranichenija fiskal'nogo suvereniteta gosudarstva. Finansovoe pravo, 2, 18-23.

Babich, I. V. (2011). Metody upravlenija gosudarstvennym dolgom. Vestnik Saratovstkogo gosudarstvennogo social'no-jekonomicheskogo universiteta, 5, 120–122.

Biudzhetnyj kodeks Ukrainy vid 08.07.2010 № 2456-VI. (2010). Retrieved from http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2456-17

Ofitsijni dani Ministerstva finansiv Ukrainy. (2015). Retrieved from http://www.minfin.gov.ua.

Ofitsijni dani Derzhavnoi sluzhby statystyky Ukrainy. (2015). Retrieved from http://www.ukrstat.gov.ua.

Finansovyj portal «Minfin». (2015). Retrieved from http://index. minfin.com.ua/index/gdp.

Kudrjashov, V. P. (2012). Ustojchivost' gosudarstvennyh finansov. Jekonomika Ukrainy, 10, 54-67.

Salivon, S. D. (2015). Koty iz meshka. Biznes,1-2, 6-7.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022