Дискурсивний підхід до аналізу витрат за економічними елементами на прикладі олійно-жирових підприємств

Iryna Mykhailivna Parasii-Verhunenko


Анотація


Традиційні методи факторного аналізу витрат за економічними елементами, такі, як ланцюгові підстановки, інтегральний та логарифмічний методи, якщо їх використовувати кожен окремо в сучасних ринкових конкурентних умовах, вже не розкривають достатньою мірою їх взаємозалежність у формуванні рентабельності підприємства.     У прикладних економічних науках розрізняють дві групи показників рентабельності як відносних показників, у яких прибуток зіставляється з деякою базою, яка характеризує підприємство або з «ресурсного» «витратного» боку, або з боку сукупного доходу. Від цього і, враховуючи зацікавленість користувача, вибір коефіцієнтів для оцінки фінансового стану залежить від алгоритму, точніше від того показника ефекту, який застосовується в розрахунках рентабельності.

Особливістю побудови будь-якого відносного показника, до яких і відносяться коефіцієнти рентабельності, полягає в ідентифікації відповідних один одному компонентів цього показника, тобто чисельника і знаменника.  Ми ідентифікували знаменник дробу як показник величини витрат з основними структурними складовими, а чисельник - як дохід.

 Як свідчить вивчення досвіду роботи у сфері економічного аналізу фінансового стану підприємства, на практиці  питання рентабельності частіше вивчаються за допомогою багатофакторних функціональних моделей. При цьому найбільше поширення отримали мультиплікативні моделі, які поєднують у собі методи ланцюгових підстановок, інтегральний та логарифмічний.

Здійснення на прикладі олійно-жирового підприємства запропонованого підходу до побудови складних багатофакторних мультиплікативних моделей рентабельності, реалізація і аналіз яких на основі спостережень сукупності даних, які відносяться до категорії часових рядів, може успішно проводитися за допомогою алгоритмів і програмного забезпечення, розроблених і модифікованих у межах нашої роботи, що підтверджено практикою.


Ключові слова


факторний аналіз; рентабельність; метод ланцюгових підстановок; інтегральний метод; логарифмічний метод

Повний текст:

PDF

Посилання


Bakanov, M. Y. & Sheremet, A. D. (2002). Teoryya ekonomycheskoho analyza. Moscow: Fynansy i statistika.

Holovko, I. V. & Sharmans'ka, S. O. (2014). Utylitarnyy instrumentariy diahnostyky finansovoho stanu pidpryyemstva. Kyyiv: Feniks.

Dolya, V. T. (2003). Ekonomycheskyy analyz: teoryya y praktycheskye metodyky. Kyyiv: Kondor.

Maryuta, O. M. & Boytsun, N. Ye. (2002). Statystychni metody i modeli v ekonomitsi. Dnipropetrovs'k: Porohy.

Mets, V. O. (2003). Ekonomichnyy analiz finansovykh rezul'tativ ta finansovoho stanu pidpryyemstva. Kyyiv: Vyshcha shkola.

Partyy, H. O. (2008). Upravlinnya vytratamy pidpryyemstva: kontseptual'ni zasady, metody ta instrumentariy. Kyyiv: UBS NBU.

Chumachenko, M. H. & Bilousova, I. (2006). Doslidzhennya peredumov i prypushchen' pry analizi hrafika bezzbytkovosti. Bukhhalters'kyy oblik i audit, 5, 3-10.

Oliynyk, O. V. (2008). Rozvytok ekonomichnoho analizu v umovakh instytutsiynykh zmin. Zhytomyr: ZhDTU.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022