Прикладні моделі економічного аналізу у міжнародній торгівлі

Ihor Yuriiovych Huzhva


Анотація


Метою статті є розкриття особливостей використання математичного моделювання в аналізі міжнародних потоків товарів і послуг, обґрунтування необхідності переходу в Україні до якісно нової методології оцінювання заходів державної торговельно-економічної політики на різних рівнях.

Теоретичним підґрунтям наукової роботи є фундаментальні дослідження у сфері прикладного економіко-математичного моделювання, теорій загальної рівноваги в економіці.

Методологічну базу роботи сформували як загальнонаукові (методи аналізу та синтезу, порівняльний аналіз, методи класифікації та систематизації), так і спеціальні методи економічного аналізу (метод кількісного відображення економічних зв'язків, методи обрахунку динаміки загальної рівноваги в економіці). Інформаційну базу роботи складають матеріали центральних органів виконавчої влади України, а також результати наукових досліджень зарубіжних і вітчизняних вчених.

Результати. Розкрито сутність прикладних моделей загальної рівноваги. Проаналізовано характерні особливості методів одержання результатів через використання прикладних моделей загальної рівноваги, зокрема метод Йогансена, метод Ейлера та метод Грагга. Охарактеризовано модель міжгалузевого балансу, що будується на основі використання таблиць «витрати-випуск». Обґрунтовано необхідність використання таблиць «витрати-випуск» як на макроекономічному рівні, так і на рівні промислових кластерів та окремих підприємств. Визначено сутність проекту GTAP, його роль в оцінці наслідків зовнішньоторговельної політики країн світу на сучасному етапі.

Наукова новизна полягає в поглибленні теоретичних засад у сфері досліджень і використанні прикладних моделей загальної рівноваги, а також у розробці рекомендацій щодо активізації використання у вітчизняній практиці таблиць «витрати-випуск» для оцінки наслідків торговельно-економічної діяльності на макро-, мезо- і мікрорівні.

Практична  значущість отриманих результатів полягає в  тому, що сформульовані положення й висновки можуть бути використані для обґрунтування інтенсифікації розвитку прикладних моделей економічного аналізу в міжнародній торгівлі, а їх реалізація сприятиме вдосконаленню ефективності зовнішньоторговельної політики України на сучасному етапі. 


Ключові слова


модель загальної рівноваги; метод Йогансена; метод Ейлера; метод Грагга; модель міжгалузевого балансу; таблиці «витрати-випуск»; проект GTAP

Повний текст:

PDF

Посилання


Kraskevych, V. (2015). Koncepciya stvorennya uchbovogo sytuacijnogo centru dlya finansovogo, pravovogo i zovnishn`otorgovel`nogo inzhyniryngu. Matematychni mashyny i sy`stemy, 1, 124-129.

Solodkovskij, Yu. (2012). Suchasnyj dosvid vykorystannya metodiv matematychnogo modelyuvannya pry formuvanni mizhnarodnoyi torgovoyi polityky. Mizhnarodna ekonomichna polityka, 1, 205-214.

Kryvogub, A. (2015). Model` zagal`noyi rivnovagy ta metody yiyi vyrishennya. Matematychni mashyny i sy`stemy, 2, 83-96.

Ginsburg, V. (2002). The structure of applied general equilibrium models. Cambridge: The MIT Press.

Behrens, K. (2006). General equilibrium models of monopolistic competition: A new approach. Journal of Economic Theory, 136, 776-787.

Gal`perin, V. (1999). Microeconomka. Sankt-Peterburg: Ekonomicheskaya shkola.

Sutyrin, S. (2013). Chlenstvo v VTO: novyj etap uchastiya Rossii v mezhdunarodnoj torgovoj sisteme. Sankt-Peterburg: EF SPbGU.

Leontiev, V. (1997). Sovremennaya texnika ekonomicheskogo planirovaniya i prognozirovaniya. Moscow: Yurist.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022