Ресурсні мотиви злиття та поглинання корпорацій різних видів економічної діяльності

Anastasiia Olehivna Oksak


Анотація


У публікації узагальнено основні ресурсні мотиви злиття та поглинання національних корпорацій, до яких належить доступ до сировинних та інтелектуальних ресурсів країни. Виявлено технологічні ланцюги перероблення сировинних ресурсів, що дозволило здійснити групування підприємств різних видів економічної діяльності на підприємства з виробництва сировини, підприємства з виробництва продукції першого рівня промислової переробки (виробництво продукції промислового попиту) та виробництва продукції другого рівня промислової переробки (виробництва продукції споживчого попиту). Ефективність розвитку підприємств перших рівнів технологічного ланцюга залежить від ефективності виробництва підприємств останнього рівня технологічного ланцюга перероблення сировини.

Виявлено рівневі залежності активності процесів злиттів та поглинань, що проявляється у залежності злиттів та поглинань підприємств перших рівнів технологічного ланцюга перероблення сировини від розвитку підприємств наступних рівнів технологічного ланцюга, а насамкінець від тенденцій розвитку підприємств, які орієнтовані на задоволення масового споживчого попиту.

Виявлено, що виробництва І рівня промислової переробки сировини (сільське господарство, добування корисних копалин, добування паливно-енергетичних ресурсів тощо) мають значну частку матеріальних ресурсів. Виробництва ІІ рівня промислової переробки (металургійне виробництво, нафтохімічна промисловість, нафтоперероблення тощо) мають здебільшого значні як матеріальні, так і інтелектуальні витрати. З урахуванням технологічної залежності виробництв, ті види діяльності, які є структурними елементами технологічного ланцюга, реалізовуватимуть стратегію свого зростання з використанням вертикального типу.

З використанням бального методу та матричного підходу проведено ранжування всіх видів економічної діяльності на такі, які мають низькі матеріальні та трудові, високі матеріальні, високі трудові, високі матеріальні та високі трудові витрати. Ефективність злиттів та поглинань у обраних групах залежить від зниження рівня вартості трудових витрат, що досягається шляхом злиття та поглинання горизонтального типу, чи то зниження рівня матеріальних витрат, що досягається завдяки вертикальним злиттям та поглинанням. 


Ключові слова


злиття; поглинання; мотив; види економічної діяльності

Повний текст:

PDF

Посилання


Marchenko V. M. (2014). Haluzevi osoblyvosti zlyttiv ta pohlynan v Ukraini [Formuvannia rynkovykh vidnosyn v Ukraini], 1, 65-69.

Savchuk S. Analyz osnovnykh motyvov slyianyi i pohloshchenyi. Retrieved from: http://www.cfin.ru/press/management/2001-5/04.shtml.

Hrechana S. (2014). Rynok zlyttiv i pohlynan: vid svitovoho dosvidu do natsionalnoi praktyky [Biznes Inform], 3, 47–52.

Rybytska Y. (2013). Analiz osnovnykh prychyny, yaki vplyvaiut na efektyvnist protsesu zlyttia ta pohlynannia kompanii [Visnyk NTU «KhPI». Seriia: Aktualni problemy upravlinnia ta finansovo-hospodarskoi diialnosti pidpryiemstva], 52(1025), 135–140.

Zvit Antymonopolnoho komitetu Ukrainy za 2013 rik. (2013). Retrieved from: http://www.amc.gov.ua.

Diialnist subiektiv hospodariuvannia. Statystychnyi zbirnyk. 2014 (2015). 464.

Kupalova, H. I. (2008). Teoriia ekonomichnoho analizu. Kyiv : Znannya.


Метрики статей

Завантаження метрик ...

Metrics powered by PLOS ALM

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.
##submission.copyrightStatement##Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International 4.0 (CC-BY-NC 4.0) .

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online) DOI: 10.35774/econa

 

© Західноукраїнський національний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2022